Çinin süni zəka sistemi real pilotları geridə qoyub
Çinli tədqiqatçılar hava döyüşlərinin simulyasiyalarında pilotları üstələyə bilən süni zəka sistemi hazırlayıblar. Bu sistem infraqırmızı görüntüləri analiz edir və təyyarənin qanad və quyruq hərəkətlərini izləyərək düşmənin manevrlərini əvvəlcədən proqnozlaşdırır.
Süni zəka tərəfindən yazılmış məqalə ilk dəfə elmi rəy prosesindən uğurla keçib
Yaponiyanın Sakana startapı, onun süni zəkası tərəfindən yazılmış bir məqalənin ilk dəfə elmi rəy prosesindən uğurla keçdiyini bəyan edib. Şirkətin iddiasına görə, The AI Scientist-v2 sistemi məqaləni tamamilə özü hazırlayıb.
Google robotlara istiqamətlənmiş süni zəka modelini təqdim edib
Google DeepMind laboratoriyası iki yeni süni zəka modelini təqdim edib. Bu modellər robotlara indiyə qədər olmadığı qədər geniş çeşiddə real tapşırıqları yerinə yetirməyə kömək edəcək.
IBM şirkətinin baş direktoru Arvind Krishna süni zəkanın yaxın zamanda proqramçıları tamamilə əvəz edəcəyinə inanmır. O bu fikri Anthropic şirkətinin rəhbəri Dario Amodei-nin bəyanatına cavab olaraq bildirib.