OpenAI, Donald Trump administrasiyasına müraciət edərək süni zəkanın müəllif hüquqları ilə qorunan materiallar üzərində təlim keçməsinin "ədalətli istifadə" kimi tanınmasını tələb edib. Şirkət iddia edir ki, məlumatlara məhdudiyyətsiz giriş ABŞ-ın süni zəka sahəsində qlobal liderliyini təmin etmək üçün açar rolunu oynayır. Ars Technica-nın məlumatına görə, OpenAI ümid edir ki, Trump administrasiyasının iyul ayında təqdim edəcəyi süni zəka siyasəti müəllif hüquqları ilə bağlı mübahisələri texnologiya şirkətlərinin xeyrinə həll edəcək. Şirkətin fikrincə, bu addım ABŞ-ın qlobal süni zəka yarışında liderliyini qorumasına kömək edəcək.
Bu, amerikalı tərtibatçılara süni zəka modellərinin təlimi və inkişafı üçün məlumatlardan sərbəst istifadə imkanı yaradacaq. Əks halda, OpenAI xəbərdarlıq edir ki, Çin müəllif hüquqları ilə qorunan məlumatlara daha sərbəst çıxış imkanına malik olaraq üstünlük qazana bilər. Hazırda ABŞ məhkəmələri süni zəkanın müəllif hüquqları ilə qorunan materiallardan təlim üçün istifadəsinin qanuni olub-olmaması məsələsini araşdırır. Müəllif hüquqları sahibləri iddia edirlər ki, bu texnologiyalar onların kommersiya dəyərini azalda və yaradıcılıq sahəsinə mənfi təsir göstərə bilər. Süni zəka şirkətləri onlarla məhkəmə iddiası ilə üzləşiblər, burada iddiaçılar süni zəka modellərinin onların əsərlərini icazəsiz şəkildə təkrarladığını bildirirlər.
OpenAI CEO-su Sam Altman:
OpenAI isə iddia edir ki, süni zəka kontenti birbaşa kopyalamır, əksinə, ondan öyrənir, onu analiz edir və yeni məhsullara çevirir. Bundan əvvəl Thomson Reuters işi üzrə məhkəmə, müəllif hüquqları sahiblərinin xeyrinə qərar çıxarıb. Qərarda bildirilib ki, süni zəkanın müəllif hüquqları ilə qorunan materiallar üzərində təlim keçməsi "ədalətli istifadə" deyil. Səbəb odur ki, süni zəkanın yaratdığı nəticələr orijinal məhsulu potensial olaraq əvəz edə bilər. Bu qərar The New York Times-ın OpenAI və Microsoft-a qarşı irəli sürdüyü böyük iddia da daxil olmaqla digər məhkəmə işlərinə təsir göstərə bilər. Bu riskin fərqində olan OpenAI, Trump administrasiyasının müdaxilə edərək müəllif hüquqları ilə bağlı tənzimləmə yanaşmasını dəyişəcəyinə və süni zəka sənayesi üçün "sərbəst təlim" təmin edəcəyinə ümid edir.
Şirkət bildirir ki, müəllif hüquqları ilə qorunan materiallardan istifadə qadağan olunsa, ABŞ şirkətləri Çinlə müqayisədə zəif mövqedə qalacaq. OpenAI nümayəndələri vurğulayır ki, əgər Çin tərtibatçıları məlumatlara məhdudiyyətsiz çıxış əldə edirsə, amma ABŞ şirkətləri ədalətli istifadə hüququndan məhrum edilirsə, süni zəka yarışı faktiki olaraq bitmiş sayılır. Bundan əlavə, OpenAI ABŞ-ın bəzi ştatları tərəfindən təklif edilən və süni zəkanın inkişafını məhdudlaşdıran qanunvericilik təşəbbüslərinə qarşı çıxır. Şirkət Avropa Birliyinin tənzimləmə təcrübəsinin ABŞ-da tətbiq edilməsinə qarşıdır. Təkcə 2025-ci ildə ABŞ-da süni zəkanı tənzimləyən 832 qanun layihəsi təklif olunub. OpenAI xəbərdarlıq edir ki, bu cür məhdudiyyətlər ABŞ-ın iqtisadi rəqabət qabiliyyətini zəiflədə və milli təhlükəsizliyini risk altına qoya bilər, çünki Çin şirkətləri oxşar məhdudiyyətlər olmadan fəaliyyət göstərəcək. Potensial təhlükələr arasında aşağıdakılar göstərilir: