Yer planetinin tarixi 4.5 milyard ildən çoxdur və bu müddət ərzində tektonik hərəkətlər, meteorit düşmələri və digər amillər nəticəsində çoxsaylı dəyişikliklər baş verib. Məlumata əsasən alimlər indiyə qədər bilinən ən qədim meteorit kraterini aşkar etdiklərini hesab edirlər. Kertin Universitetinin alimlər qrupu tərəfindən aparılmış tədqiqata əsasən, bu krater 3.5 milyard ildən daha əvvəl yaranıb ki, bu da onu elmə məlum olan digər kraterlərdən ən azı 1 milyard il daha qədim edir. Tədqiqat müəllifləri həmçinin qeyd ediblər ki, krater məhz gözlənilən yerdə aşkarlanıb və onun tapılması Yer üzündə ilk qitələrin yaranması ilə bağlı nəzəriyyəni təsdiqləyir.
Yer üzündə ən qədim süxurlar 3 milyard ildən daha əvvəl yaranıb və bu gün müasir qitələrin nüvələrində yerləşir. Lakin geoloqlar hələ də onların necə və niyə əmələ gəldiyi barədə ortaq fikrə gələ bilməyiblər. Buna baxmayaraq, alimlər hesab edirlər ki, ilk qitələr Yer kürəsində bir çox kimyəvi və bioloji proseslər üçün həlledici rol oynayıb. Bəzi geoloqlar düşünürlər ki, qədim süxurlar planetin ərimiş metal nüvəsi üzərindən yuxarı qalxan isti axınların təsiri ilə formalaşıb - bu proses lava lampasındakı mumun qalxmasına bənzədilir. Digər alimlər isə bu süxurların müasir Yer üzündəki tektonik proseslərə bənzər şəkildə - süxurların bir-biri ilə toqquşaraq yuxarı və aşağı hərəkət etməsi nəticəsində yarandığını iddia edirlər.
Bu iki ssenari bir-birindən tamamilə fərqli olsa da, hər ikisi Yer kürəsinin daxili istiliyini itirməsi ilə əlaqəlidir. Lakin alimlər indi fərqli düşünürlər. Bir neçə il əvvəl tədqiqatçılar Pilbarada (Avstraliyanın şimal-qərbində böyük, quraq və seyrək bölgə) qitələrin yaranması üçün lazım olan enerjinin planetin dərinliklərindən deyil, bir və ya bir neçə böyük meteorit toqquşmasından gəldiyini irəli sürdülər. Bir neçə kilometr diametrində olan meteoritlər Yerə çırpıldıqda, nəhəng miqdarda material partlamış və ətrafdakı süxurlar ərimişdi. Bu hadisə nəticəsində mantiya qalın vulkanik material təbəqələri yaratmış və onlar zamanla qitə qabığına çevrilmişdi.
Bu nəzəriyyəni dəstəkləyən əsas dəlil sirkon minerallarının mikroskopik kristallarının kimyəvi tərkibi idi - bu kristalların ölçüsü qum dənəcikləri qədər kiçikdir. Lakin elm dünyasını tam inandırmaq üçün alimlərə daha güclü sübutlar tələb olunurdu. 2021-ci ilin may ayında alimlər Avstraliyanın Pert şəhərinin şimalına 2 həftəlik ekspedisiyaya yollandılar. Tədqiqatın ilkin mərhələsində alimlər "Antarktik Axın" adı ilə tanınan qeyri-adi süxur qatına diqqət yetirdilər. Bu təbəqə təxminən 20 kilometr diametrə malik bir günbəz formasının yamaclarında səthə çıxır. Antarktik Axın təbəqəsinin qalınlığı cəmi 20 metrdir və əsasən çökmə süxurlardan ibarətdir.
Bu süxurlar bir neçə kilometr qalınlığında qaranlıq bazalt lavaları arasında sıxılıb. Lakin bu bölgədə sferulalar adlanan xüsusi damcılar da aşkar edilib. Bunlar toqquşma zamanı ərimiş və havaya atılmış süxurlardan yaranmış kiçik hissəciklərdir. Bununla belə, bu damcılar Yer kürəsinin istənilən yerində baş vermiş nəhəng bir meteorit zərbəsi nəticəsində də yayıla bilərdi. Böyük ehtimalla, həmin zərbə krateri artıq tamamilə məhv olub və bu günə qədər qalmayıb. Alimlər xəritələri və aerofotoşəkilləri təhlil edərək, nəticədə Pilbaranın mərkəzində, tozlu bir yol boyunca yerləşən xüsusi bir sahə aşkar etdilər.
Bu tədqiqat zamanı qırıntı konusları (shock cones) tapıldı - nazik, budaqlanan və badminton volanı formasına bənzəyən gözəl strukturlar. Əslində bu, meteoritin toqquşması nəticəsində yaranan yeganə xüsusiyyətdir ki, adi gözlə görülə bilər. Təbii mühitdə bu cür strukturlar yalnız meteorit düşməsindən sonra əmələ gələ bilər. Sonda alimlər böyük bir qədim meteorit kraterinin dibini aşkar etməyi bacardılar. Tədqiqatçılar bununla bağlı laboratoriya araşdırmaları apardıqdan sonra, 2024-cü ilin may ayında ilk ekspedisiya sahəsinə qayıtdılar və burada 10 gün ərzində əlavə araşdırmalar apardılar.
Qırıntı konusları hər yerdə idi - onlar Antarktik Axınının böyük bir hissəsində əmələ gəlmişdi və bu strukturu Pilbaranın təpəli ərazilərinə qədər bir neçə yüz metr boyunca izlənildi. Müşahidələr göstərdi ki, qırıntı konuslarının üstündə heç bir zərbə izləri olmayan qalın bazalt təbəqəsi yerləşir. Bu isə o deməkdir ki, toqquşma Antarktik kraterinin süxurları ilə eyni yaşda olmalıdır. Bu süxurların 3.5 milyard il yaşı olduğu artıq məlumdur. Nəticə etibarilə, alimlər Yer üzündə indiyə qədər məlum olan ən qədim krateri aşkar etməyi bacardılar. Alimlər eyni zamanda hesab edirlər ki, qitələrin ilkin mənşəyi ilə bağlı əvvəllər irəli sürdükləri nəzəriyyələr, bəzi tədqiqatçıların düşündüyü qədər qeyri-real deyildi.