Microsoft, Security Copilot xidmətinə süni zəka agentləri əlavə edəcək - bu agentlər təhlükəsizlik mütəxəssislərinin işini daha səmərəli və avtomatlaşdırılmış şəkildə həyata keçirmək üçün nəzərdə tutulub. Məlumata əsasən ümumilikdə Microsoft-un özü tərəfindən hazırlanmış 6 agent, həmçinin tərəfdaşlar tərəfindən yaradılmış 5 agent təqdim olunub. Süni zəka əsaslı Security Copilot 1 il əvvəl istifadəyə verilib, lakin indi Microsoft bu xidməti genişləndirmək qərarına gəlib. Yeni agentlər gələn aydan etibarən test rejimində əlçatan olacaqlar. Onlar fişinq hücumlarını təhlil edə, mümkün məlumat sızmalarına dair xəbərdarlıq edə, kritik insidentlər arasında prioritetləri müəyyənləşdirə və sistemdəki zəiflikləri izləyə biləcəklər.
Microsoft Security-nin korporativ vitse-prezidenti Vasu Jakkal qeyd edib ki, süni zəka agentləri Microsoft Security alətləri ilə inteqrasiya olunacaq və bu da komandaların böyük həcmdə tapşırıqları müstəqil şəkildə yerinə yetirməsinə imkan verəcək. Bundan əlavə, Microsoft Teams platformasında fişinq hücumlarına qarşı müdafiə gücləndiriləcək. Artıq gələn aydan etibarən Defender for Office 365 xidməti Teams mesajlarında zərərli keçid və əlavələri bloklamağa başlayacaq, bu da istifadəçiləri kibertəhlükələrdən daha effektiv şəkildə qoruyacaq. Süni zəka agentlərindən istifadə böyük şirkətlər arasında getdikcə daha məşhurlaşır.
Bu səbəbdən Microsoft biznes üçün nəzərdə tutulmuş Copilot xidmətini yenidən istifadəyə verib - burada istifadə dərəcəsinə görə ödəniş modeli əsasında pulsuz çat-bot və süni zəka agentlərinə çıxış təklif olunur. Qeyd etmək lazımdır ki, Microsoft yalnız öz həlləri ilə kifayətlənmir, eyni zamanda OneTrust, Aviatrix, BlueVoyant, Tanium və Fletch kimi bir sıra şirkətlərlə əməkdaşlıq edir. Bu tərəfdaşların həlləri sayəsində, məsələn, OneTrust vasitəsilə məlumat sızmalarını analiz etmək, Aviatrix ilə isə şəbəkələrdəki nasazlıqların səbəblərini müəyyənləşdirmək mümkün olacaq. Microsoft həmçinin kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni elanlara hazırlaşır - bu yeniliklər 9 aprel tarixində keçiriləcək Microsoft Secure tədbirində təqdim olunacaq.