Google Play 2025-də 1,75 milyon zərərli tətbiqi AI ilə blokladı
Technote.az “Engadget” platformasına istinadən bildirir ki, Google 2025-ci ildə Google Play platformasında süni intellektin köməyi ilə 1,75 milyon qaydaları pozan tətbiqi blokladığını açıqlayıb. Bu göstərici 2024-cü ildəki 2,36 milyon rəqəmi ilə müqayisədə daha aşağıdır. Şirkət bildirir ki, azalmanın əsas səbəbi artıq tətbiq olunmuş “AI əsaslı çoxqatlı müdafiə sistemləri”nin pis niyyətli inkişaf etdiriciləri əvvəlcədən çəkindirməsidir.
Google-un məlumatına görə, indi hər bir tətbiq yayımlanmadan əvvəl 10 mindən çox təhlükəsizlik yoxlamasından keçir və yayımlandıqdan sonra da mütəmadi şəkildə yenidən yoxlanılır. Ən son generativ süni intellekt modelləri insan moderatorlara zərərli davranış nümunələrini daha sürətli aşkar etməyə kömək edir. Şirkət həmçinin 2025-ci ildə 160 milyon spam və saxta reytinqi blokladığını açıqlayıb. Bu addım “review bombing” hücumlarına məruz qalan tətbiqlərin orta hesabla 0,5 ulduz reytinq itirməsinin qarşısını alıb. Bundan əlavə, 255 min tətbiqin istifadəçi məlumatlarına həddindən artıq giriş əldə etməsi əngəllənib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu rəqəm ötən il 1,3 milyon idi.
Android üçün təhlükəsizlik sistemi olan Google Play Protect isə 27 milyondan çox yeni zərərli tətbiqi aşkarlayaraq istifadəçilərə xəbərdarlıq edib və ya onların işləməsinin qarşısını alıb. Gücləndirilmiş fırıldaqçılıqdan qorunma mexanizmi hazırda 185 bazarda 2,8 milyard Android cihazını əhatə edir və 266 milyon riskli “side-loading” cəhdini bloklayıb. Google bildirir ki, tətbiq etdiyi inkişaf etdirici verifikasiyası, məcburi ilkin yoxlamalar və test tələbləri platformada təhlükəsizlik səviyyəsini yüksəldib və pis aktorların sistemə daxil olma imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb.